Przejdź do treści

Grant „Wsparcie dzieci i młodzieży w ramach klubów młodzieżowych”

24 października 2024 r. przedstawiciele Zarządu LGD Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Ziemi Kujawskiej” podpisali z Zarządem Województwa Kujawsko-Pomorskiego pierwszą z trzech umów o dofinansowanie projektu grantowego.

Projekt pt. „Wsparcie dzieci i młodzieży w ramach klubów młodzieżowych” jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Priorytetu 7 Fundusze Europejskie na rozwój lokalny Działania 07.02 Wsparcie dzieci i młodzieży poza edukacją formalną programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027.

Grupę docelową projektu stanowią dzieci i młodzież uczące się w wieku od 6 do 24 lat z obszaru powiatu aleksandrowskiego objętego Lokalną Strategią Rozwoju Stowarzyszenia ,,Partnerstwo dla Ziemi Kujawskiej”.

Głównym celem projektu jest wspieranie rozwoju kompetencji, umiejętności, uzdolnień, zainteresowań dzieci i młodzieży z terenu LSR poza edukacją formalną poprzez, m.in. tworzenie miejsc przyjaznych dzieciom i młodzieży, dających poczucie bezpieczeństwa i lokalnej wspólnoty z empatyczną i kompetentną kadrą. W ramach wsparcia możliwa jest realizacja różnorodnego obszaru tematycznego, uwzględniającego zainteresowania, zdolności potrzeby oraz indywidualne predyspozycje dzieci i młodzieży. .

W ramach projektu zaplanowano następujące typy projektów:

  1. Rozwijanie umiejętności społecznych i obywatelskich, zwłaszcza uczniów i uczennic zagrożonych wypadnięciem z systemu szkolnego, poprzez utworzenie i wsparcie na rzecz tworzenia i funkcjonowania edukacyjnych klubów młodzieżowych. W ramach klubów możliwa jest realizacja różnorodnego obszaru tematycznego, uwzględniającego zainteresowania, zdolności, potrzeby oraz predyspozycje dzieci i młodzieży np. zajęcia filmowe, muzyczne, artystyczne, sportowe, z robotyki, programowania, nt. lokalnej tożsamości i kultury, realizację spotkań, warsztatów i wizyt studyjnych
    2.Rozwijanie uzdolnień dzieci i młodzieży ukierunkowanych na osiągnięcie konkretnego celu edukacyjnego np. przygotowanie i udział w krajowym lub międzynarodowym konkursie naukowym przy czym za konkurs naukowy nie będą uznawane konkursy wiedzy np. konkurs wiedzy z języka angielskiego czy konkurs wiedzy o wielkich Polakach.
    3.Projekty przyczyniające się do wzrostu wiedzy i nabywania umiejętności przydatnych w wyborze ścieżek kształcenia i w przyszłym życiu zawodowym, np. poprzez warsztaty w obszarze ginących zawodów i związane z tradycją regionu.

W wyniku realizacji projektu zostaną osiągnięte następujące wskaźniki produktu:

  • Liczba osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji, objętych wsparciem w ramach edukacji pozaformalnej – 570 osób;
  • Liczba uczniów szkół i placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie ogólne objętych wsparciem – 470 osób;
  • Liczba dzieci/uczniów o specjalnych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych, objętych wsparciem – 100 osób;
  • Ludność objęta projektami w ramach strategii zintegrowanego rozwoju terytorialnego – 570 osób. W wyniku realizacji projektu zostaną osiągnięte następujące wskaźniki rezultatu:
  • Liczba uczniów, którzy nabyli kwalifikacje po opuszczeniu programu – 228 osób.

Wartość Projektu: 4 125 523,42 zł w tym wysokość wkładu FE: 3 919 247,24 zł.

Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej www.ziemiakujawska.pl